Sayre boys take second at Bear Mountain River Run.

By: The Review | Towanda Daily Review | September 2, 2012

 

The Sayre boys scored 105 points to take second at the 12th Annual Bear Mountain River Run.

"Our kids went out and ran some really solid races today," Sayre coach Randy Felt said.

Sullivan County was third with 108 points, Canton was sixth with 139 points while Troy took seventh with 161 points.

Williamsport won with 53 points.

Sullivan County's Kelby Mullen was the highest local finisher, taking fourth overall at 16:50.70.

Also in the top 10 was Redskin Nick Sweet (17:10.80) in sixth, Canton's Brennan Gleckner (17:13.80) in seventh and Sayre's Nate Romanauski (17:26.00) taking 10th.

Also for Sayre Lorenzo Servedio was 28th at 18:23.50, Andy Platt took 33rd at 18:34.50 and James Misner was 35th at 18:38.30.

"James Misner dropped his PR by over a minute to take our 5th spot," remarked Felt.

For the Griffins Lucas Hatton was 19th at 17:54.80, Jordan Beinlich finished 22nd at 18:04.20, Bob Polcrack was 29th at 18:26.10 and Tom Choplick took 42nd at 18:59.90.

For Canton Brooks Gleckner finished 11th overall at 17:27.90 while Emmett Watson was 15th at 17:40.20. Also for the Warriors, Brendan Cohick was 54th at 19:46.90 with Michael May 65th at 20:02.60.

For the Trojans Belgian exchange student Robin Vanhoutte took 13th at 17:33.30 followed by Eli Laue in 30th at 18:29.20 and Zach Schonher 31st in 18:30.60.

Also for Troy, Ethan Calkins was 47th at 19:26.50 and Jordan Grimes finished 49th at 19:29.70.

On the girl's side Troy's Casey Novak had a personal best of 18:49.70, good enough for second. It's the first time she's run sub-19 minutes.

"She was in some uncharted territory," Troy coach Gary Ward said.

Sayre was the highest placing local team, taking third with 74 points. Troy was fifth with 126 while Sullivan County took sixth at 131.

Katie Hurley was the top Redskin, finishing seventh at 21:13.40 followed by Katherine Porter (23:35.40) in 16th, Sydney Beeman (23:53.40) in 18th, Molly O'Hara (23:57.20) in 19th and Kristen Johnston (24:31.00) in 26th.

"Freshman Sydney Beeman ran strong as our third runner today," Felt said. "Overall, it was an exciting day."

For Troy Kassidy Colton (24:07.20) took 21st, Leah Ward (24:48.00) was 31st, Alaina Swain (26:40.00) took 51st and Emma Simpson (27:05.70) was 56th.

Leading the Griffins was Alexis Kiess (23:21.00) in 15th followed by Bridget Paonessa (24:29.00) in 25th. Also for Sullivan County, Mackenzie Doyle (25:21.60) was 39th, Kelly Kramer (25:29.80) was 42nd and Beany Lambert (25:36.70) took 43rd.

The top Canton finisher was Gemma Bard in 53rd at 26:52.30.

In middle school boys the top local team was Sullivan County with 47 points, good enough for second, while Troy took fourth with 97 points and Canton sixth with 130.

Sullivan's Taylor Baldwin was second overall at 11:19.30 while teammate Liam Molyneux took seventh at 12:07.10. Troy's Kale Weidner was eighth at 12:19.00, Canton's Mark Gleckner was ninth at 12:21.50 and Sayre's Jeremy Marshall took 10th at 12:24.10.

In middle school girls Canton took second with 71 points while Troy was third with 77.

Warrior Abby Heatley was eighth in 13:22.60 while Troy's Courtney Case finished 10th at 13:43.80.

The top Sullivan County runner was Macy McCary took 18th at in 15:34.60 while the top Sayre runner was Jocelyn Mullen in 40th at 19:53.90.

Cliff Robbins

Northeast Bradford had several individual medalists Saturday.

The Panther boys took third overall as a team with 128 points.

Sam Williams was fourth at 16:40 followed by Curt Jewett in fifth at 16:54. Levi Upham was 12th in 17:57, Derek Allabaugh was 29th at 18:37 and Ben Horton took 86th at 20:27.

Wyalusing was eighth as a team at 223.

Zamien Benditt led the Rams, taking 20th in 18:21 followed by Aaron Woodruff in 40th at 19:01. Matt Woodruff took 48th at 19:24, Brenten Gerould took 53rd in 19:28 and Mark Kusmierz finished 71st in 20:04.

On the girl's side NEB's Lydia Werner was 12th in 21:03 while her team took 13th in 374.

Also for the Panthers Alyssa Turner was 91st in 25:14, Taylor Arnold was third in 26:53, Maddy Johnson was 132nd in 27:13 and Shelby Park was 148th in 28:05.

Wyalusing was 15th as a team with 430 points.

Mackenzie Martin led the way, taking 65th in 24:01, Savannah Schools was 97th in 25:23, Arielle Kneller took 131st in 27:07, Emily Edwards was 144th in 27:58 and Carlyn Edsell finished 165th in 29:14.

In junior high boys running Austin Senn-Bishop was second for the Panthers while Garrett Smith was fourth.

Big Valley

Wellsboro boys took 10th (293) and the girls 11th (250 points).

Jordan Jackson was fourth overall in 16:47 while Bobby Hill took 38th in 18:33, Joey Doganiero finished 45th in 18:48, Dakota Cleveland was 86th in 19:56 and Derek Morgan was 120th in 21:08.

Randi Grim was 33rd in 22:57, Hannah Hood finished 45th in 23:25, Charlotte Worthington was 46th in 23:27, Jada Jackson finished 55th in 23:51 and Jordyn Coffee was 71st in 25:03.