Wellsboro, Towanda, Wyalusing earn tri-meet sweeps.

By: The Review | Towanda Daily Review | April 18, 2012 | Photo courtesy The Review

 

2012 Wellsboro vs. North Penn and Cowanesque Girls TrackWELLSBORO - The Green Hornets defeated North Penn and Cowanesque Valley on Tuesday afternoon, with Wellsboro scoring 121, compared to 54 for North Penn and 9 for CV.

Wellsboro's Taylor Acorn won the 100 in 13.0, followed by teammates Mikayla Palmer-Bacon (13.20) and Lauren Bleggi (13.40).

Acorn won the 200 in 26.50, followed by teamamtes Bleggi (27.30) and Caitlynn Butler (31.30).

Becky Chambers of Wellsboro won the 400 in 1:05.50, followed by Hayley Painter of CV in 1:06.10 and Emilie Kramer of Wellsboro in 1:12.10.

Simone Lichty of North Penn won the 800 in 2:45.60, followed by Wellsboro's Marina Garrison in 2:52.40 and Jeni Intallura of Wellsboro in 2:56.50.

Violet Learn of North Penn won the 1600 in 5:59.90, followed by Lichty in 5:00.90 and Garrison in 6:05.70.

Learn won the 3200 in 12:37.50, followed by Wellsboro's Charlotte Worthington in 12:42.60 and Randi Grim of Wellsboro in 13:30.10.

Wellsboro's Mackenzie Marple won the 100 hurdles in 17.80, followed by teammate Ashley Johns in 20.40 and Elise Becker of Wellsboro in 20.80.

Rogers won the 300 hurdles in 49.10, followed by Becker in 59.30 and Johnson in 1:00.40.

In the 400 relay, Rogers, Sarah Kramer, Palmer-Bacon and Kimberly Acorn won in 52.10 and in the 1600 relay Palmer-Bacon, Bleggi, Chambers and Kimberly Acorn won in 4:27.30.

Wellsboro's Denae Ingerick, Worthington, Butler and Grim won the 3200 relay in 12:16.50 and in the high jump Rogers won at 4-feet, 10-inches, followed by teammate Kaelyn Keane at 4-feet, 4-inches and Chelsea Moran of North Penn at 4-feet, 2-inches.

Sarah Kramer won the pole vault at 8-feet, followed by Reileigh Wilson of North Penn at 6-feet, 6-inches and Chambers at 6-feet.

Stephanie Painter won the long jump at 15-feet, 2-inches, followed by Kimberly Acorn at 15-feet and Megan Wetzel at 14-feet, 2-inches.

In the triple jump, Marple won at 32-feet, followed by Kimberly Acorn at 30-feet, 8-inches and Andrea Neff of North Penn at 29-feet.

Kirsten Berguson of North Penn won the shot at 29-feet, 4-inches followed by teammate Katie Tice at 27-feet, 5 1/2-inches and Sherri Hovis of Wellsboro at 27-feet, 4-inches.

Berguson won the discus at 87-feet, 9-inches, followed by Hovis at 77-feet, 6-inches and Wellsboro's Jessie Catherman at 75-feet, 11-inches.

Marple won the javelin at 111-feet, 4-inches, followed by Catherman at 96-feet, 4-inches and Berguson at 94-feet, 1-inch.

Wyalusing 110, Troy 55, Canton 24

WYALUSING - In the 1600 Erika Huffman of Wyalusing won in 5:18.18, followed by Troy's Casey Norton in 5:20.91 and Troy's Kassidy Colton in 6:24.57.

In the 100, Wyalusing's Morgan Sutton won in 13.37, followed by Troy's Louisa Shedden in 13.68 and Wyalusing's Kaci Woznicki in 13.81.

Sutton won the 200 in 28.04, followed by Woznicki in 28.73 and Grace Wright of Canton in 30.54.

Roni Morrison of Wyalusing won the 400 in 1:12.48, followed by Canton's Shelby Clark at 1:13.21 and Faith Cryan of Troy at 1:13.84.

Norton won the 800 in 2:32.18, followed by Shedden in 2:41.12 and Colton in 2:52.75.

Wyalusing's team of Morgan and Kayleen Sutton, Woznicki and Paighton Martin won the 400 relay in 53.16 and Morrison, Kayleen and Morgan Sutton and Huffman won the 1600 relay in 4:32.53.

Claire Howard won the high jump for Wyalusing at 4-feet, 6-inches followed by teammate Elesha Schulze at the same height and teammate Savannah Schools at 4-feet, 2-inches.

Troy's Emily Hunsicker won the 110 hurdles in 17.65, followed by Martin in 17.68 and Morgan Doerner of Wyalusing in 18.61.

Martin won the 300 hurdles in 51.14, followed by Hunsicker in 53.98 and Pearl Hess of Canton in 56.62.

Wyalusing's Alexis Daly won the shot at 29-feet, 3 3/4-inches, followed by Kailee Norton of Wyalusing at 28-feet, 8 3/4-inches and Erin Dean-Swank of Wyalusing at 38-feet, 6 1/4-inches.

Wyalusing's Sarah LaFrance won the discus at 82-feet, 1-inch, followed by Addi Ely-Etherton of Canton at 80-feet, 6-inches and Hailey Montgomery of Canton at 80-feet, 1-inch.

Daly won the javelin at 106-feet, 4-inches, followed by Troy's Rachael Stafford at 83-feet, 1-inch and Ely-Etherton at 77-feet, 3-inches.

Jessica Carr of Wyalusing won the pole vault at 8-feet, 6-inches, followed by teammates Taylor and Tiffany Newton tied at 7-feet.

In the long jump Kayleen Sutton won at 15-feet, 1/2-inch, followed by Troy's Claudia Mack at 14-feet, 10-inches and Bethany Hulsizer of Wyalusing at 14-feet, 9-inches.

Schools won the triple jump at 31-feet, 7 1/2-inches, followed by Canton's Cassidy Bellows at 30-feet, 1 1/2-inches and Mack at 30-feet.

Norton won the 3200 in 12:12.85, followed by Troy's Leah Ward at 14:44.78 and Miranda Baldwin of Troy at 14:46.43.

Joanna McGee, Morrison, Huffman and Kayleen Sutton won the 3200 relay for Wyalusing in 11:37.53.

Towanda 112, Athens 72, NEB 17

TOWANDA - Towanda's Hailey Innocenzo won the high jump at 5-feet, 1-inch, followed by Athens' Jess Kopatz at 5-feet and Towanda's Abbie Gannon at 3-feet, 10-inches.

Divya Patel of Towanda won the 100 hurdles in 18.80, followed by Athens' Connie Kipp in 18.92 and Shaynia Burns of Athens in 19.07.

Innocenzo and Athens' Taylor Cianfoni tied for the win in the 100 in 13.64, followed by Athens' Kirsten Colegrove in 13.65.

Patel won the long jump at 14-feet, 4-inches, followed by Kopatz at 13-feet, 6-inches and Aliesha Koss of Towanda at 11-feet, 9-inches.

Katelyn Purdy of Towanda won the 1600 in 6:04, followed by Cara Gerauld of NEB at 6:13.09 and Paige Bennett of Athens at 6:16.01.

In the pole vault Towanda's Taylor Shay won at 7-feet, 6-inches, followed by Liz Vana of Towanda at 6-feet, 6-inches and Kayla Brown of Towanda at 6-feet, 6-inches.

Carolyn Black of Towanda won the 400 in 1:02.99, followed by Dani Zatkos of Towanda at 1:04.09 and Colegrove at 1:05.01.

In the triple jump, Kopatz won at 27-feet, 10-inches, followed by Ariel Walter of Athens at 27-feet, 8-inches and Brown at 25-feet, 7-inches.

Carlsen won the shot at 33-feet, 7-inches, followed by Athens' Megan Wanck at 25-feet, 4-inches and Hope Razor of Athens at 25-feet.

Burns won the 300 hurdles in 52.48, followed by Innocenzo in 55.11 and Ashlee Fisher of Athens in 56.73.

Rachel Dawsey of Towanda won the discus at 76-feet, 4-inches, followed by Wanck at 76-feet, 4-inches and Carlsen at 75-feet.

In the 800, Tori Ackley of Towanda won in 2:35.09, followed by Purdy in 2:44.36 and Brown in 2:45.77.

Shay won the 200 in 28.45, followed by teammate Brittany Boardman in 28.61 and Colegrove in 29.01 and in the 3200 Destiny Foster of Towanda won in 12:18.61, followed by Bennett in 13:25.26 and Allison Bonin of NEB in 13:44.95.

Carlsen won the javelin at 135-feet, followed by Towanda's Darien Lantz at 95-feet and Hillary Crawford of Athens at 86-feet.

Towanda's team of Ackley, Foster, Purdy and Zatkos won the 3200 relay in 10:35.64 and Lantz, Shay, Innocenzo and Boardman won the 400 relay in 53.32, while Shay, Brown, Black and Zatkos won the 1600 relay in 4:22.5.

Sayre 128, Williamson 12

Mikala McNamara of Sayre won the 100 in 14.5, followed by teammates Kaitlyn Henry in 14.7 and Jessica Hickey in 14.8.

Mia Rivera of Sayre won the 100 hurdles in 17.8, followed by Sarah Polinski in 19.8 and in the 1600 Katherine Porter of Sayre won in 6:16, followed by teammates Grace McClelland in 6:19 and Molly O'Hara in 6:26.

In the 400, Molly Cole won in 1:11.8 and in the 400 relay Sayre won in 55.8 while Polinski won the 300 hurdles in 1:01.0.

Cole won the 800 in 2:50.5, followed by Porter in 2:53 and McClelland in 3:02.4.

Sarah Ostroski of Sayre won the 200 in 28.2, followed by McNamara at 30.4 and Hickey at 31.8.

Sayre won the 3200 relay in 13:24.9 and the 1600 relay in 5:44.6 and in the javelin Henry won at 96-feet, 5-inches followed by teammates Dawn Fenninger at 90-feet, 9-inches and Angel King at 83-feet, 8-inches.

Fenninger won the shot at 25-feet, 10-inches, followed by teammate Sierra Sowl at 25-feet and Jessica Haiges at 24-feet, 5 1/2-inches.

Haiges won the discus at 75-feet, 7-inches, followed by Fenninger (73-feet, 3-inches) and King (73-feet, 2 1/2-inches).

King won the high jump at 4-feet, 4-inches, followed by Henry at 4-feet, 2-inches and teammate Shelby Darrow at 3-feet, 10-inches.

Elyse Skerpon won the pole vault at 9-feet, followed by Sayre's Desaire Bennett at 5-feet.

Ostroski won the long jump at 15-feet, 7-inches and Hickey took third at 11-feet, 4 1/2-inches and Ostroski won the triple jump at 30-feet, 6 1/2-inches.

O'Hara won the 3200 in 13:11.6 followed by Christy Friedrichson at 14:41.

Waverly 105, SVE 23/Waverly 90, Edison 27

Waverly's team of Katelyn Moore, Kylene Chandler, Daylen Smith and Kaylee Uhl won the 3200 relay in 10:52.32 and Sidney Shaffer won the 100 hurdles for Waverly in 17.74.

Lea McMahon won the 100 in 12.54 and Uhl, Sabrina Emms, Shelby Tubbs and Danielle Burkhart won the 400 relay in 53.91.

McMahon won the 400 in 1:06.07 and in the 400 hurdles Uhl won in 1:11.42.

Moore won the 800 in 2:47.24 and in the 200 Burkhart won in 28.64, while Burkhart, Emms, Uhl and McMahon won the 1600 relay in 4:31.68.

Hailey Moorehead won the shot (31-feet, 7-inches) and the discus (79-feet, 5-inches).

Waverly is at the Lock Haven Invitational on Friday.