Troy boys edge North Penn, Athens.

By: The Review | Towanda Daily Review | April 2, 2014 | Photo courtesy The Review

 

2014 Troy vs. Athens and North Penn Boys TrackATHENS - In a close a tri-meet as anybody will find Troy edged North Penn and Athens in NTL boys' track and field action Tuesday.

The Trojans scored 63 points followed by North Penn (62) and Athens (58).

In the 100 meters Athens' Kalen Keathley won in 11.72 followed by Troy's Jed Wright (11.85) and North Penn's Harley Kilmer (11.88).

Kilmer won the 200 in 23.92 followed by Troy's Ross Sherman (24.24) and Wright (24.25).

The Panthers earned a sweep in the 400 led by J.J. Walker in 53.33 followed by Devin Remley (54.99) and Cameron Alexander (57.54).

Walker won the 800 in 2:15.96 followed by Athens' Gabe Herbst (2:17.89) and Troy's Matt Dunkle (2:21.50).

Herbst won the 1600 in 5:02.31 followed by Troy's Jordan Grimes (5:10.84) and Athens' Jeffrey Gao (5:13.03).

Grimes won the 3200 in 11:46.25 followed by teammate Keegan Beard (11:57.18) and Gao (12:05.55).

Troy's Josh Purcell won the 110 hurdles in 15.14 followed by Athens' Anthony Wells (18.97) and Jacob Owen (22.52).

Purcell won the 300 hurdles in 43.19 followed by Wells (51.24) and Athens' Roberto Carnrike (52.89).

Troy's 4x100 relay of Diante Jones, Purcell, Sherman and Wright won in 46.0 while North Penn's 4x400 relay of Dylan Ford, Kilmer, Remley and Walker won in 3:43.13.

Troy's 4x800 relay of Dunkle, Grimes, Thomas Swain and Petris won in 9:14.59.

North Penn's Luke Kelly won the high jump in 5-feet, 7-inches followed by Athens' Michael Davis (5-feet, 2-inches) and Isiah McClenney (4-feet, 6-inches).

Athens' Tyler Solmon won the pole vault in 11-feet, 3-inches while Kelly won the long jump in 19-feet, 3/4-inches. He was followed by teammates Jonas Paulhamus (18-feet, 9-inches) and Chandler Correll (17-feet, 6-inches).

Swain won the triple jump in 37-feet, 1 3/4-inches followed by Paulhamus (36-feet, 3-inches) and Athens' Payton Lewis (33-feet, 8 1/4-inches).

Paulhamus won the shot put in 39-feet, 4 3/4-inches followed by teammates Trey Gibson (37-feet, 3-inches) and Bo Burleigh (36-feet, 3 1/4-inches).

Troy's Layton Calkins won the discus in 112-feet, 3-inches followed by Athens' Adam Felt (111-feet, 4-inches) and North Penn's Ryan Turner (95-feet).

Athens' Fred Horn won the javelin in 132-feet, 11-inches followed by Paulhamus (122-feet, 5-inches) and Calkins (118-feet,3-inches).

Canton 82, Towanda 69, Williamson 38

CANTON - The Warriors picked up two wins in NTL boys' track and field action Tuesday.

In the 110 hurdles Canton's Chris Whitehead won in 16.7 followed by Towanda's Blake Burlingame (17.3) and Michael Caine (18.3).

In the 400 Canton's Jacob Williams won in 56.7 followed by teammate Brendan Cohick (57.7) and Williamson's John Baker (58.3).

Towanda's Steven Vogel won the 200 in 23.4 followed by Warriors Noah Barnett (24.1) and Cody Van Ryn (24.2). Black Knight Tony Daniello won the pole vault in 12-feet followed by Williamson's T.J. Swartz (11-feet) and Towanda's Sean Vail (10-feet).

Vogel won the 100 in 11.6 followed by Barnett (11.7) and Canton's Theron Binford (11.8).

Canton's Mike Bacon won the 300 hurdles in 45.6 followed by Burlingame (46.4) and Caine (47.2).

Towanda's Simon Smith won the 3200 in 10:37.2 followed by Canton's Brennan Gleckner (11:45.6) and Dylan Marbaker (13:08.5). Burlingame won the triple jump in 37-feet, 8 1/2-inches followed by Canton's Jesse Lattimer (37-feet, 5-inches) and Williamson's Josh Nudd (37-feet, 5-inches).

Simon Smith won the 1600 in 4:47.7 followed by Gleckner (4:57.4) and Towanda's Schuyler Smith (5:11.7).

Towanda's Derrick Cole won the 800 in 2:14.6 followed by Gleckner (2:16.7) and Williams (2:19).

Canton's Will Unruh won the discus in 134-feet, 2-inches followed by Towanda's Jimmy Tice (113-feet, 4-inches) and Williamson's Kaleb Rice (110-feet, 6-inches).

Unruh won the shot put in 46-feet, 10-inches followed by Tice (45-feet, 6-inches) and Rice (39-feet, 7 1/2-inches).

Williamson's Dakota Corwin won the high jump in 5-feet, 10-inches followed by Lattimer (5-feet, 10-inches) and Williamson's Chris Davis (5-feet, 10-inches).

Binford won the long jump in 19-feet, 6 3/4-inches followed by Burlingame in 17-feet, 11 1/2-inches and Lattimer (17-feet, 6 3/4-inches).

Canton won the 4x800 relay in 9:06 with a team of Van Ryn, Gleckner, Bacon and Williams.

Towanda won the 4x100 relay in 43.6.

The Warriors won the 4x400 relay in 3:38.6 with a team of Binford, Williams, Van Ryn and Barnett.

Wellsboro 99, Wyalusing 51

The Green Hornets opened their season at home with an NTL track and field victory Tuesday.

In the 100 Wellsboro went 1-2 as Dan Brooks won in 11.4 followed by teammate Michael Pietropola 11.8. Wyalusing's Ethan Ace was third with a 12.1.

The 200 finished the same way with Brooks (24.6) winning followed by Pietropola (24.8) and Ace (25.3).

Wellsboro's Joey Doganeiro won the 400 in 52.6 followed by teammate Kieron Smethers (54.5) and Jordan Schools (58.30.

Doganeiro won the 800 in 2:16.4 followed by Wyalusing's Matt Woodruff (2:21.2) and Hunter Raney (2:29.4).

Wyalusing's Zamien Benditt-Parkes won the 1600 in 5:03.8 followed by teammate Robert Tewksbury (5:31.1) and Wellsboro's David Zavetsky (5:34.9).

Benditt-Parkes returned to win the 3200 in 11;07.4 followed by Wellsboro's Isaac Leach (12:43.7) and Alden Weiner (12:46.6).

Wellsboro's Jack Chambers won the 110 hurdles in 17.7 followed by teammate Blair Carson 918.4) and Wyalusing's Devin Fassett (18.5).

Chambers also took the 300 hurdles in 44.6 followed by teammate Rich Tardieu (46.3) and Wyalusing's Mitchell Schools (48.3).

Wellsboro's 4x100 relay of Nick Marple, Pietropola, Brooks and Carson won in 45.9 while their 4x400 relay of Doganeiro, Chambers, Smethers and Brandon Lamphier won in 3:49.

Wyalusing's 4x800 relay of Raney, Tewksbury, Woodruff and Benditt-Parkes won in 9:25.4.

Smethers won the high jump in 5-feet, 8-inches followed by teammates Marple (5-feet, 6-inches) and Tardieu (5-feet, 6-inches).

Wyalusing's Dustin Kaufmann led a Ram sweep in the pole vault at 11-feet. He was followed by Derek Frederick at 10-feet and Duane Shrimp at 8-feet.

Tardieu won the long jump in 17-feet, 1 3/4-inches followed by teammates Bryon Callahan (17-feet, 1-inch) and Jermain Brooks (16-feet, 6 1/2-inches).

Wyalusing's Jordan Schools won the triple jump in 36-feet, 5 1/2-inches followed by Wellsboro's Jake Mitchell (35-feet, 9 1/2-inches) and Wyalusing's Tracey Brown (33-feet, 11 1/2-inches).

Wellsboro's Blake Gamble won the shot put in 43-feet, 8-inches followed by Wyalusing's Dustin Voda (40-feet, 3 1/2-inches) and Dustin Brown (36-feet, 3/4-inches).

Wellsboro's Bill Lupokowski won the discus in 111-feet, 5-inches followed by Gambel (110-feet, 2-inches) and Voda (91-feet, 11-inches).

Marple won the javelin in 163-feet, 3-inches followed by Wyalusing's Clint Crawford (140-feet, 8-inches) and Frederick (130-feet, 2 1/2-inches).

Sayre 95, Northeast Bradford 40

The Redskins earned an NTL track and field win Tuesday.

Northeast won the 4x800 relay in 8:52.9 with a team of Levi Upham, Sam Beers, Derek Allabaugh and Brandon Devonshire while in the 110 hurdles Sayre's Juan Valezquez won in 19.53.

In the 100 Sayre's Tyler Eaton won in 12.43 followed by teammates Jeremy Kyc (12.5) and Stephen Yanuzzi (12.62).

Allabaugh won the discus in 115-feet, 4 1/2-inches followed by teammates Zach Darling (112-feet, 11 1/2-inches) and Alan Vough (108-feet, 2-inches).

Upham won the 1600 in 4:42.7 followed by Sayre's Nick Sweet (4:46.1) and Andy Platt (5:11.2).

Sayre's Joey Galizia won the long jump in 19-feet, 7 1/2-inches followed by teammates Marcos Velazquez (17-feet, 9-inches) and Juan Velazquez (17-feet, 8-inches).

Sayre's Adam Moore won the 400 in 53.3 followed by Eaton (56.5) and Northeast Bradford's Sam Beers (57.2).

Sayre won the 4x100 relay in 50.5 with a team of Yanuzzi, Eaton, Brad Hatch and Whilhelm.

Kyc won the high jump in 5-feet, 8-inches while Devonshire was second at 5-feet, 4-inches.

Devonshire won the 800 in 2:10.6 followed by Moore (2:12.7) and Upham (2:13.9).

Vough won the shot put in 40-feet, 10-inches followed by teammates Andy Seeley (38-feet, 7-inches) and Darling (37-feet, 7-inches).

Sayre's Aaron Wilhelm won the 200 in 26.2 followed by teammates Mitchell Ward (26.5) and Yanuzzi (26.8).

Galizia won the triple jump in 41-feet, 10-inches followed by teamamtes Dan Nash (37-feet, 10-inches) and Marcos Velazquez (35-feet, 3-inches).

Sayre's Lucas Murphy won the pole vault in 11-feet, 6-inches with Marcos Velazquez second at 9-feet, 6-inches).

Sweet won the 3200 in 10:30.4 followed by Northeast's Ben Horton (11:32) and Platt (11:39.4).

Northeast won the 4x400 relay in 3:48.8 with a team of Upham, Beers, Devonshire and Garret Smith.

Juan Velazquez won the javelin in 147-feet, 8-inches followed by Seeley (141-feet, 4 1/2-inches) and Murphy (136-feet, 8-inches).

Tioga 106, Edison 34

Tioga started their season off strong with an IAC win in boys' track and field action Tuesday.

The Tigers 4x800 relay Collin Elston, Steven Lounsbury, John Dougherty and Michael Williams won in 10:34.52.

Tioga's Jonah Schumacher won the 110 hurdles in 19.0 while teammate Zack Baker won the 100 in 12.1. Fellow Tiger Austin Beebe was second in 12.5.

Elston won the 1600 in 5:14.87 followed by Williams (5:46) while a Tioga 4x100 relay team of Beebe, Josh Kithcart, Luke Hoose and Baker won in 50.7.

Tioga's Tyler Predix won the 400 in 57 followed by teammates Johnny Polo Rankin (1:02) and Nick Welch (1:05.3).

Williams won the 400 hurdles in 1:06.9 followed by Schumacher (1:11.3) while Lounsbury was second in the 800 at 2:44.8.

Baker won the 200 in 25.4 while Elston won the 3200 in 12:32.

Tioga's 4x400 relay team of Beebe, Predix, Williams and Dougherty won in 4:09.6.

Tioga's Dylan Babcock won the shot put in 39-feet, 2-inches while teammate Kithcart was third in 35-feet, 2 1/2-inches.

Kithcart won the discus in 90-feet, 10-inches followed by Babcock (85-feet, 8-inches).

Predix won the high jump in 5-feet, 6-inches with teammates Caleb Moon (5-feet, 4-inches) second and Matt Jump and Dougherty tied for third at 4-feet, 10-inches.

Tioga's Gage Lubertowicz was second in the long jump at 17-feet while Beebe was third in 16-feet, 7 1/2-inches while Predix won the triple jump in 36-feet, 3 1/2-inches with Lubertowicz taking third in 33-feet, 1 1/2-inches.

Lubertowicz won the pole vault in 11-feet with Lounsbury third at 7-feet.

Notre Dame at Odessa-Montour

The Crusaders had six champions in a non-scored IAC cross-over track and field meet Tuesday.

In the 1600 Notre Dame's Matt Kareer won in 5:17.6 while in the 400 teammate Alec Cutler won in 58.7.

Chris Whitson won the 200 in 25.8 while teammate Garrett Butters won the 3200 in 11:03.3.

Whitson won the triple jump in 38-feet, 5 3/4-inches while also taking the high jump title in 5-feet even.