Canton edges NEB in last event.

By: The Review | Towanda Daily Review | April 15, 2015 | Photo courtesy The Review

 

2015 Canton vs. Northeast Bradford and North Penn Boys TrackCANTON - It took all night but Canton picked up a sweep in NTL boys' track and field action Tuesday.

The Warriors edged the Panthers in the 4x400 relay 3:36 to 3:37 to win the meet 70.5 to NEB's 69.5. North Penn-Mansfield had 34 points.

NEB won the 4x800 relay in 9:42.2.

Canton's Michael Bacon won the 110 hurdles in 16.5 followed by teammate August Gumm (23.7).

NEB's Zach Darling won the shot put in 46-feet, 2-inches with teammates Andy Seeley (44-feet, 1-inch) and Alan Vough (43-feet, 1-inch) in second and third.

North Penn's Sergey June won the high jump in 5-feet, 4-inches while NEB's Brandon Wilson and North Penn's Derek Nybeck tied for second at 5-feet, 2-inches.

Canton's Dakota VanRyn won in 11.5 followed by teammate Noah Barnett (11.6) and NEB's Andrew Jampo (11.9).

North Penn's Jonas Paulhamus won the long jump in 17-feet, 3 1/4-inches followed by Canton's Malachi Washington (17-feet, 1 1/4-inches) and Mike May (17-feet, 3/4-inches).

NEB's Levi Upham won the 1600 in 4:49.7 followed by Canton's Brennan Gleckner (4:58) and Conner Hess (5:16).

NEB's Derek Allabaugh won the discus in 122-feet, 3-inches followed by North Penn's Ryan Turner (118-feet, 5-inches) and Darling (114-feet, 3-inches).

May won the triple jump in 37-feet, 1 1/2-inches followed by teammates Matt Berryman (37-feet, 7-inches) and Washington (37-feet, 4-inches).

Northeast won the 4x100 relay in 46.6.

Barnett won the 400 in 52.8 followed by VanRyn (54.4) and North Penn's Cameron Alexander (56.2).

Bacon won the 300 hurdles in 41.5 with NEB's Sam Beers (44.7) second and Gumm (54.3) third.

Allabaugh won the 800 in 2:11.5 followed by VanRyn (2:14.1) and NEB's Austin Senn-Bishop (2:25.7).

Barnett won the 200 in 23.4 with North Penn's Dillon Ford (24.8) and Mason Gee (25.2) in second and third.

Upham won the 3200 in 10:44.7 followed by Gleckner (10:58) and Senn-Bishop (11:11).

Seeley won the javelin in 164-feet, 8-inches followed by North Penn's Bo Burleigh (156-feet, 3-inches) and NEB's Austin Manchester (129-feet, 5-inches).

Athens 81, Towanda 74, Troy 33

ATHENS - The Wildcats earned two wins in NTL track and field action Tuesday.

In the 100 Towanda's Larry Nichols won in 12.13 followed by Troy's Ben Sherman (12.62) and Athens' Zackary Jayne (12.65).

Jayne won the 200 in 25.39 followed by Towanda's Steven Yates (25.42) and Troy's Cale Bradley (25.91).

Towanda's Simon Smith won the 800 in 2:06.28 followed by Athens' Ryan Segar (2:06.53) and Towanda's Stephen Benditt (2:14.30).

Smith won the 1600 in 4:37.87 followed by Troy's Keegan Beard (5:00.58) and Jacob Culkin (5:06.78).

Smith won the 3200 in 10:24.46 with Beard (10:48.58) and Troy's Kale Weidner (11:21.55) in second and third.

Athens' Anthony Wells won the 110 hurdles in 17.92 followed by Troy's Melbourne Turnbull (20.14) and Athens' Jacob Owen (20.28).

Wells won the 300 hurdles in 48.01 followed by Towanda's Todd Koss (48.93) and Athens' Braden Priester (50.31).

Towanda's 4x100 relay of Landon Brown, Nichols, Griffin Sites and Yates won in 46.29.

The Black Knight 4x400 relay of Brown, Nichols, Sites and Yates (3:44.11) won.

Troy's 4x800 relay of Beard, Culkin, Matt Dunkle and Weidner won in 9:13.81.

Athens' Matt Bryan won the high jump in 5-feet, 4-inches followed by teammates Michael Davis (5-feet, 4-inches) and Joe Moyer (5-feet, 4-inches).

Towanda's Trey Burlingame won the pole vault in 9-feet, 6-inches followed by Troy's Lucas Robbins (9-feet) and Athens' Ben Vosburg (8-feet, 6-inches).

Athens' Payton Lewis won the long jump in 18-feet, 10-inches followed by Jayne (18-feet, 6-inches) and Yates (18-feet, 4 1/4-inches).

Sites won the triple jump in 39-feet, 4 1/2-inches followed by Lewis (37-feet, 1 1/2-inches) and Athens' Isiah McClenney (35-feet, 5-inches).

Towanda's Jed Palfreyman won the shot put in 40-feet, 7 1/2-inches followed by teammate Emory Armitage (39-feet, 1/2-inch) and Athens' Gavin Corino (34-feet, 11-inches).

Athens' Gabe Sporn won the discus in 115-feet, 3-inches followed by Bryan (103-feet, 6-inches) and fellow Wildcat Doug Stack (102-feet, 4-inches).

Sherman won the javelin in 135-feet, 4 1/2-inches followed by Bryan (134-feet, 1 1/2-inches) and Moyer (122-feet, 4 1/2-inches).

Sites won the 400 in 54.9 followed by Vosburg (55.97) and Nichols (59.61).

Wellsboro 81, Wyalusing 67

The Green Hornets picked up an NTL boys' track and field win Tuesday.

Ram Derek Frederick won the pole vault in 11-feet followed by teammates Dominic Otis (8-feet, 6-inches) and Nick Shaffer (8-feet).

Frederick won the 100 in 11.89 followed by Wellsboro's Michael Pietropola (11.94) and Nick Marple (12.0).

Wyalusing's Warner Mendoza won the discus in 110-feet, 6-inches followed by Wellsboro's Jonas Benner (97-feet, 4-inches) and Colin Pietropola (83-feet, 9-inches).

Wellsboro's Jack Chambers won the 110 hurdles in 17.60 followed by Wyalusing's Mitchell Schools (18.30) and Justin Haley (19.20).

Wyalusing's Jordan Schools won the 800 in 2:19.60 followed by Wellsboro's Isaac Leach (2:22) and Brieux Thibaut (2:24).

Hornet Nick Marple won the high jump in 5-feet, 10-inches followed by teammate Rich Tardieu (5-feet, 6-inches) and Wyalusing's Terron Millard (5-feet, 6-inches).

Wellsboro won the 4x400 relay in 3:57.50.

Benner won the shot put in 38-feet, 4-inches followed by Mendoza (36-feet, 9 1/2-inches) and Wyalusing's Derrick Clark (33-feet, 11 1/2-inches).

Chambers won the 300 hurdles in 43.91 followed by Mitchell Schools (46.18) and Haley (49.97).

Wellsboro won the 4x800 relay in 9:59.

Mitchell Schools won the 1600 in 5:18 followed by Leach (5:24) and Wyalusing's Isaiah Chadwick (5:54).

Jordan Schools won the triple jump in 38-feet, 7 1/2-inches with Tardieu in second at 36-feet, 2 1/2-inches.

Wellsboro's 4x100 relay team won in 45.68.

Noah Smith of Wyalusing won the javelin in 134-feet, 1-inch followed by Frederick (127-feet, 7-inches) and Wellsboro's Brody Coolridge (114-feet, 4-inches).

Jordan Schools won the 400 in 54.89 followed by Thibaut (56.43) and Wellsboro's Devan Warner (1:01.98).

Wyalusing's Ethan Ace won the 200 in 24.99 followed by Wellsboro's Jacob Singer (26.39) and Warner 927.12).

Leach won the 3200 in 12:29.73 followed by teammate Connor Brought (12:56.04).

Wyalusing's Ethan Ace won the long jump in 18-feet, 11-inches with Wellsboro's Kieron Smethers (18-feet, 8-inches) and Frederick (17-feet, 9-inches) in second and third.

Northern Tioga 85, Sayre 66

The Warriors earned an NTL track and field win Tuesday.

In the 100 Williamson's Ethan Mead won in 11.4 followed by Sayre's Phillip Bennett (12.1) and Brad Hatch (12.3).

Bennett won the 200 in 25.5 followed by Sayre's Aaron Wilhelm (25.6) and Williamson's Trenton Fousnought (25.8).

Sayre's Adam Moore won the 400 in 54.2 followed by Williamson's Brandon Womer (56.7) and Hatch (56.8).

Moore won the 800 in 2:10 followed by Williamson's Nathan Bonham (2:12) and Sayre's Nate Romanauski (2:17).

Moore won the 1600 in 4:51 followed by Bonham (4:58) and Romanauski (5:08).

Williamson's Ben Williams won the 3200 in 11:41 with Romanauski (11:52) second and Warrior Doud Madden in third at 11:53.

Williamson's Devin Outman won the 110 hurdles in 17.2 followed by Williams (19.7) and Williamson's Trace Miles (20.5).

Williams won the 300 hurdles in 47.2 followed by Miles (52.4) and fellow Warrior Allen Hackler (59.1).

Williamson's 4x100 relay team of Joey Brown, Fousnought, Womer and Outman won in 47.7.

Sayre's 4x400 relay team of Mike Richman, Bennett, Hatch and Mitchel Ward won in 4:02.

Sayre's 4x800 relay team of Richman, Romanauski, Ryan Kipp and Moore won in 9:37.1.

Sayre's Dan Nash won the pole vault in 11-feet followed by Brown (10-feet) and Sayre's Jordan Buck (9-feet).

Williamson's Dakota Corwin won the high jump in 6-feet followed by Mead (5-feet, 10-inches) and Richman (5-feet, 2-inches).

Corwin won the long jump in 20-feet, 5 1/2-inches followed by Sayre's Joey Galizia (19-feet, 5 1/2-inches) and Womer (18-feet, 1-inch).

Galizia won the triple jump in 37-feet, 1/2-inch followed by Womer (35-feet, 2 1/2-inches) and Williamson's David Laurens (33-feet, 11-inches).

Outman won the shot put in 38-feet, 7-inches followed by Sayre's Zach Hatch (37-feet, 8-inches) and Tylor Belles (36-feet, 8-inches).

Williamson's Jeremiah Whalen won the discus in 104-feet, 8-inches followed by teammate Brandon McClean (93-feet, 7-inches) and Sayre's Kris Platt (85-feet, 3-inches).

Williamson's Ben Brubaker won the javelin in 121-feet, 3-inches with Belles (111-feet, 8-inches) second and Williamson's Christopher Cope (109-feet, 8-inches) third.

Waverly 73, Watkins Glen 58

The Wolverines picked up an IAC track and field win Tuesday.

Waverly's Schae Terkey won the 110 hurdles in 20.80 with teammate Zach Lockwood (26.6) second.

Waverly's Jacob Goble (12.10) won the 100 with teammate Josh Mastrantuono (12.4) second. Wolverine Connor Lasco was second in the 1600 in 5:16.3.

Waverly's 4x100 relay of Mastrantuono, Matt McFarland, Goble and Shane Carpenter won in 48.50. Carpenter was second in the 400 in 58.30.

Terkey took second in the 400 hurdles in 1:07.80 while Lasco was second in the 800 in 2:25.70.

Goble won the 200 in 24.40 while teammate Joey Peters (26.10) was third. Waverly's Jacob Welch was third in the 3200 in 12:22.50.

Waverly's 4x400 relay of Goble, Carpenter, Peters and Lasco won in 3:57.6.

Mastrantuono won the pole vault in 12-feet while McFarland (18-feet) won the long jump as Carpenter (17-feet, 4-inches) was second.

Waverly's Dawson Morey won the discus in 77-feet, 2-inches and the shot put in 31-feet, 5-inches.

McFarland won the high jump in 5-feet, 4-inches.

Notre Dame vs SVE

The Crusaders took on Spencer-Van Etten in a non-scoring IAC track and field meet Tuesday.

Garrett Butters won the 800 in 2:06.9 while Paco Rilloraza won the 400 in 55.9.

Tioga 128, Edison 8

The Tigers earned an IAC track and field win Tuesday.

Tioga won the 4x800 relay in 10:36.5.

In the 110 hurdles Tioga's Sam Burns won in 16.9 followed by teammates Jonah Schumacher (17.8) and Tyler Predix (18.1).

Tioga's Austin Beebe won the 100 in 12.2 followed by teammate Jacob Lewis (12.5).

Tioga's Lewis Levesque won the 1500 in 5:45.8 while their 4x100 relay won in 48.4.

Tioga's Jonny Polo-Rankin won the 400 in 57.5 followed by teammates John Daugherty (59.4) and Nick Welch (1:07.9).

Burns won the 400 hurdles in 1:04.6 followed by Shumacher and Tiger Tony Passetti (1:16.2).

Tioga's Matt Lounsbury won the 800 in 2:39.8.

Beebe won the 200 in 25.0 followed by Polo-Rankin (25.9) and Tioga's Matt Jump (26.0).

Levesque won the 3200 in 12:35 while Tioga won the 4x400 relay in 4:31.

Tioga's Dylan Babcock won the shot put in 43-feet, 9 1/4-inches followed by teammates Josh Kithcart (43-feet, 1-inch) and Jacob Cole (33-feet, 3 1/4-inches).

Babcock won the discus in 124-feet followed by Kithcart (116-feet) and teammate Trey Howey (86-feet, 9-inches).

Tioga's Gage Lubertowicz won the long jump in 18-feet, 2 1/2-inches followed by Beebe (16-feet, 9-inches) and Jump (16-feet, 6-inches).

Lubertowicz won the triple jump in 39-feet, 6-inches followed by Predix (35-feet, 10 1/2-inches) and Tioga's Skylar Jorgenson (32-feet, 8-inches).

Lubertowicz won the pole vault in 12-feet, followed by teammates Dakota Decker (8-feet) and Passetti (7-feet).