Notre Dame boys, girls earn IAC cross-country sweeps.

By: The Review | Towanda Daily Review | September 28, 2016

 

ELMIRA, N.Y. — Notre Dame came away with IAC cross-country sweeps Tuesday.

In the girls' race, Crusaders won with 40 places with Waverly (47) just behind. SVEC (60) and Edison (74) were third and fourth.

SVEC's Julia Russell (20:47) won the race followed by Notre Dame's Chase Yoder (21:38), Payton Yoder (21:39) and Hayley Cronin (22:04).

Waverly's Sidney Tomasso (22:05) and Brandi Welch (22:05) were fifth and sixth with fellow Wolverine Sheridan Talada (22:30) eighth.

Also in the top 15 for locals were Waverly's Elizabeth Fritzen (23:24) in 13th, Notre Dame's Claire Kubinski (23:31) in 14th and Waverly's Reagan Vaughn (23:42) in 15th.

On the boys' side, Notre Dame took the top seven spots en route to their win. They had 15 places followed by SVEC (54), Waverly (71) and Edison (100).

Matt Karee (18:11) won the race followed by teammates Nico Tripeny (18:50), Andrew Finnerty (18:50), Frank Vassallo (18:50), Justin Bauco (18:51), Matt Connolly (18:51) and Cullen McWhorter (18:52).

Notre Dame's Steven Segal (19:15) was 10th while Waverly's Dylan Ward (19:34) and Collin Wright (19:52) were 12th and 13th.

In modified action, Waverly boys won with 30 places followed by Edison (34) and SVEC (100).

Thomas Hand (11:06) took third for the Wolverines.

On the girls' side, Edison won with 19 places followed by Waverly (100) and SVEC (101).

Waverly's Megan Ward (14:05) was eighth.

BOYS: Wellsboro 18, Sayre 48; Sullivan County 17, Sayre 41; Wellsboro 18, Sullivan County 38

GIRLS: Wellsboro 21, Sayre 34; Wellsboro 15, Sullivan County 50; Sayre 15, Sullivan County 50

The Hornets swept in NTL cross-country action at Sayre's Litchfield Elementary Course Tuesday.

Wellsboro's Aidan Perry won the boys' race in 18:05 followed by teammates Connor Brought (18:15), Austin Richards (18:33) and Alden Weiner (18:36). Sullivan's Jordan Pedro (18:37) rounded out the top five.

Griffins Jake Doyle (19:11) and Nathan Higley (19:31) were sixth and seventh while Wellsboro's Bergen Weiner (19:33) was eighth. Sullivan's Omar Rubio (19:34) was ninth with Wellsboro's Zack Busch (19:38) taking 10th.

Sayre's Collin Wilmot (19:42) and Josh McClelland (19:45) were 11th and 12th, Sullivan's Herm Harney (20:08) was 13th, Wellsboro's Bryon Callahan (20:10) was 14th and Sullivan's Will Kiner (20:57) was 15th.

On the girls' side, Wellsboro's Anna Bleggi (21:17) won followed by teammates Kayla Mengee (21:50) and Jaime Palmer (22:26). Sayre's Kaeli Sutryk (22:31) and Hornet Rachel Chamberlain (24:04) rounded out the top five.

Sullivan's Marcina Poshatko (24:58) was sixth with Sayre runners Kayla Hughey (25:01), Camry Lane (26:49), Cristin Hickey (26:55) and Jace Henry (27:05) rounding out the top 10.

BOYS: Cowanesque Valley 25, Troy 32; CV 24, Towanda 35; Towanda 26, Troy 30

GIRLS: Troy 20, CV 39; Towanda 27, CV 28; Troy 16, Towanda 43

CV took four of the top ten finishers to lead them to a sweep in the boy's race at CV on Tuesday.

CV's Madden Doud took first with a time of 19:19 while Troy's Kale Weidner took second with a time of 19:43.

Evan Miller of CV took third with a time of 19:44.

Towanda runners took the next three spots: Kaigan Stroop (20:27), Eric Lauber (20:28), and Chase Dibble (20:49) followed by CV's George Reynolds with a time of 21:09.

Troy runners rounded out the top 10 with Jacob Brown (21:17) taking eighth, Zane Longwell (21:24) ninth and Jarrod Rathburn (21:33) 10th.

Troy finished with six runners in the top 10 to lead them to a sweep in the girls' race.

CV's Jules Jones took first with a time of 21:54.

Troy runners took the next four spots: Courtney Case (24:28) took second, Madeline DeLosa (24:29) third, Madisyn Baxter (24:32) fourth and Brooke Hinman (25:49) fifth.

Towanda's Ezoza Ismailova placed sixth with a time of 25:52.

Troy's Katherine Polkowski and Abby Lewis took seventh and eighth with times of 26:34 and 26:36 respectively.

CV's Claire Miller placed ninth with a time of 26:40 and Towanda's Cheyanne Brown took 10th with a time of 26:42.

In the junior high race, Troy boys defeated CV 17-45 and the Troy girls topped Towanda 15-45.

Winning for the boys was Troy's Owen Williams with a time of 8:44 and for the girls was McKenzie Bellinger of Troy with a time of 10:34.

BOYS: NEB 16, Athens 45; Athens 20, NP-Mansfield 43; NEB 17, NP-Mansfield 46

GIRLS: NEB 21, NP-Mansfield 39; NP-Mansfield 24, Athens 31; NEB 18, Athens 43

The Panthers stayed unbeaten in NTL cross-country action Tuesday.

NEB's Casey Ellis won the boys' race in 16:31 while teammates Garret Smith (17:02) and Austin Senn-Bishop (17:10) were second and third.

NP-Mansfield's Blake Nelson (17:13) was fourth with Panther Zak Smith (17:22) fifth.

Athens' Camden Allen (17:27) was sixth, NEB's Nate Mosier (17:51) and Destin Moore (17:51) were seventh and eighth, Athens' Jeffrey Gao (18:28) was ninth with teammate Nathan Aquilio (18:38) rounding out the top 10.

NEB's Aaron Boss, Tyler Devonshire, Dusty Cook and Devin Miller took the next four spots while Athens' T.J. Toscano (19:23) was 15th.

NEB's Karli Moyer (20:52) won the girls' race while NP-Mansfield's Lyndsey Payne (21:09) was second and Panther Krista Hallett (22:16) came in third.

Athens' Emily Arnold (22:21) was fourth with NEB's Kira Pruyne fifth.

NP-Mansfield's Brittany Weiskopff (22:29) was sixth followed by Panthers Ella Brown (22:30), Anne Tompkins (22:30) and Megan Allabaugh (22:47) while NPM-Mansfield's Lauran Ensminger (23:06) rounding out the top 10.

Athens' Cassie McDonald (23:31) took 11th with teammate Selkie Bishop (23:57) 12th. NEB's Gabby Slater (24:06) was 13th with teammate Andrea Williams (24:14) was 14th. NP-Mansfield's Sam Rutledge (24:23) was 15th.

BOYS: Wyalusing 22, Canton 33

GIRLS: Canton 20, Wyalusing 35

The Rams went 1-2 in the boys' race for the NTL win as Alex Patton (18:19.6) and Kevin Heeman (18:19.7) finished side by side.

Canton's Mak Gleckner (18:20) and Connor Hess (18:36) were third and fourth while Ram Chris McClelland (19:20) rounded out the top five.

Wyalusing's Luke Auer (19:43) was sixth, Canton's Joe Gleckner (20:07) took seventh, Wyalusing's Logan Newton (20:22) was eighth while Warriors Chance Janovan (20:31) and Brandon Larson (20:33) were ninth and 10th.

On the girls' side, Wyalusing's Hannah Corson (21:16) won the race but Canton took the next five spots: Tamara Hess (21:25), Josie Kelley (22:58), Rachel Sparling (24:21), Elana Castle (24:41) and Emalee Landis (25:22).

The Rams finished out the top 10 with Cassie Caccia (25:38), Kyleigh Ward (26:30), Megan McClelland (26:32) and Ashlee Newton (27:13).

In junior high Wyalusing's Kevin Curleed won the boys' race in 10:21 while Ram Catherine Brown (10:50) took the girls' title.