Wyalusing boys, Wellsboro girls earns sweeps in NTL quad meet.

By: The Review | Towanda Daily Review | April 20, 2016 | Photo courtesy Chris Manning

 

Wyalusing boys, Wellsboro girls earns sweeps in NTL quad meetWYALUSING — In a rare quad NTL track and field meet, the Wyalusing boys and Wellsboro girls came away 3-0.

Wyalusing scored 100 points to win the boys' meet, followed by Northern Tioga (81.5), Troy (60.5) and Wellsboro (31).

The Lady Hornets scored 107 points to win the girls' meet, followed by Wyalusing (65), Troy (61) and Northern Tioga (46).

Northern Tioga's Joey Brown won the boys' pole vault in 11-feet, 6-inches, followed by Wellsboro's Gabe Leach (8-feet, 6-inches) and Devin Webster (8-feet).

Wyalusing's Collin Edsell won the 100 in 11.74, followed by Troy's Lucas Nichols (12.34) and Ram Joey Doss (12.44).

Troy's Jacob Newman won the discus in 106-feet, followed by Northern Tioga's Dylan Phillips (101-feet, 6-inches) and Troy's Patrick Blade (95-feet, 5-inches).

Northern Tioga's Chris Padgett (18.39) edged out teammate Allen Hackler (18.46) to win the 110 hurdles, while Nathan Martin (19.66) took third in the sweep.

Wellsboro's Isaac Leach won the 800 in 2:23, followed by Troy's Keegan Beard (2:23.32) and Northern Tioga's George Reynolds (2:31.80).

Wyalusing's Lucas Jennings won the high jump in 5-feet, 6-inches, followed by Wellsboros' Rich Tardieu (5-feet, 4-inches) and fellow Ram Kasar Cameron (5-feet, 2-inches).

Troy's 4x400 relay won in 3:58.20, and their 4x800 relay won in 9:25.09.

Wyalusing's Dalton Chilson won the shot put in 38-feet, 2-inches, followed by teammates Ryan Kipp (35-feet, 1-inch) and Derrick Wildrick (34-feet, 7-inches).

Padgett won the 300 hurdles in 47.20, followed by teammates Trace Miles (49.0) and Martin (50.5).

Beard won the 1600 in 5:00.04, followed by Northern Tioga's Madden Doud (5:02.1) and Wellsboro's Aidan Perry (5:11.95).

Cameron won the triple jump in 38-feet, 2-inches, with Northern Tioga's David Laurens (35-feet, 8-inches) second and Kameron Townsend (31-feet, 9 1/2-inches) third.

Northern Tioga's 4x100 relay won in 49.10.

Troy's Jacob Culkin won the 400 in 57.64, followed by Northern Tioga's John Baker (59.78) and Wyalusing's Collin Scherer (1:02.93).

Edsell won the 200 in 23.80, followed by teammate Tracey Brown (24.20) and Culkin (24.80).

Beard won the 3200 in 10:46, with Doud (10:50) second and Troy's Kale Weidner (11:06) third.

Edsell won the long jump in 19-feet, 3 1/2-inches, followed by Kasar (19-feet, 3 1/2-inches) and Jennings (18-feet, 5 1/2-inches).

Ram Derek Frederick won the javelin in 156-feet, 1-inch, with teammate Ethan Rhodes (131-feet, 6-inches) second and Wellsboro's Brody Coolidge (130-feet, 7-inches) third.

On the girls' side, Wyalusing's Ashlee Newton won the pole vault at 8-feet, followed by teammate Autumn McGrath (7-feet, 6-inches) and Wellsboro's Joey Taft (7-feet, 6-inches).

Wellsboro's Jada Jackson won the 100 in 13.44, followed by teammate Dahlia Hosey (13.78) and Troy's Riley McClelland (14.02).

Northern Tioga's Sierra Gehringer won the discus in 82-feet, 1-inch, followed by teammate Andrea Sheive (79-feet, 2-inches) and Wyalusing's Marisas Voda (77-feet, 9-inches).

Wellsboro's Camryn Keane won the 800 in 2:54.8, followed by Troy's Courtney Case (2:57.90) and Hornet Elizabeth Macias (2:59.50).

Wellsboro's Raisa Rogers won the high jump in 5-feet, followed by Edsell (4-feet, 10-inches) while Wellsboro's Mikayla Feil (4-feet, 8-inches) took third.

Troy's 4x400 relay team won in 4:59.60.

Sheive won the shot put in 28-feet, 5-inches, with Voda (26-feet, 10 1/2-inches) second and Wellsboro's Hannah Lawton (26-feet, 5 3/4-inches) third.

Wellsboro's Haley Zuchowski won the 300 hurdles in 52.42, followed by Troy's Selina Fitzwater (58.85) and Newton (59.92).

Troy's 4x800 relay won in 11:26.25.

Northern Tioga's Ryan Hughes won the 1600 in 5:58.44, followed by Wellsboro's Anna Bleggi (6:09.12) and Troy's Katherine Polakowski (6:13.11).

Jackson won the triple jump in 35-feet, 5 1/2-inches, followed by teammate Lindsey Graver (30-feet, 4 1/2-inches) and Newton (30-feet, 1 1/2-inches).

Wellsboro's 4x100 relay won in 53.32.

Troy's Brooke Hinman won the 400 in 1:09.02, with teammate Brooke Loveland (1:09.47) second and Wyalusing's Karlye Huffman (1:12.72) third.

McClelland won the 200 in 27.90, with Graver (28.60) second and Loveland (29.90) third.

Hughes won the 3200 in 12:52, with Polakowski (13:31) second and Wyalusing's Hannah Corson (13:46) third.

Jackson won the long jump in 16-feet, 3 1/2-inches, with Graver (16-feet, 1-inch) and Edsell (14-feet, 8-inches) second and third.

Feil won the javelin in 95-feet, 2-inches, followed by Wellsboro's Samantha Spurgeon (87-feet, 3-inches) and Wyalusing's Megan McClelland (79-feet, 11-inches).

BOYS: Northeast Bradford 75, Canton 72, Sayre 34

GIRLS: Sayre 68, Canton 63, Northeast Bradford 45

The NEB boys and Sayre girls picked up NTL sweeps in track and field action Tuesday.

In the boys' 100, Canton's Noah Barnett won in 11.5, followed by teammate Brandon Fleming (11.7) and NEB's Jude Jampo (11.9).

Barnett won the 200 in 22.9, followed by Fleming (24.0) and Jampo (25.4).

Jampo won the 400 in 59.6, with Canton's Jeremiah Williams (1:00) second and NEB's Cody Brown (1:04) third.

NEB's Casey Ellis (2:22) led a Panther sweep in the 800, followed by Nate Mosier (2:22.8) and Dusty Cook (2:30.2).

Levi Upham (4:49.9) led an NEB sweep in the 1600. He was followed by Ellis (5:06.1) and Mosier (5:15.9).

Canton's Brennan Gleckner won the 3200 in 10:17 to lead a Warrior sweep. He was followed by Aaron Sparling (10:29.4) and Connor Hess (10:40.9).

NEB's Sam Beers won the 110 hurdles in 15.8, with Canton's Michael Bacon (16.3) second.

Beers won the 300 hurdles in 42.9, followed by Bacon (47.7) and Sayre's Sam Vandermark (57.1).

Sayre won the 4x100 relay in 48.7, while NEB won the 4x400 relay in 4:26. The Panthers also won the 4x800 relay in 9:52.9.

Sayre's Jordan Buck won the pole vault in 10-feet, 6-inches, followed by NEB's Nick Shaffer (8-feet, 6-inches) and Sayre's Tyler Colburn (7-feet).

Fleming won the high jump in 5-feet, 2-inches, with teammate Malachi Washington (5-feet, 2-inches) second and NEB's Brandon Wilson (5-feet) third.

Washington won the long jump in 18-feet, 10-inches, followed by Beers (18-feet, 7-inches) and Fleming (18-feet, 1 1/4-inches).

Washington also won the triple jump in 40-feet, 10-inches, followed by Bacon (35-feet, 4-inches) and fellow Warrior Rusty Howard (31-feet, 6 1/2-inches).

Sayre's Brandon Paris won the shot put in 39-feet, 6 3/5-inches, followed by NEB's Alec Morris (39-feet) and Sayre's Zach Hatch (38-feet, 8 1/2-inches).

Morris won the discus in 116-feet, 1 1/2-inches, followed by Sayre's Kris Platt (89-feet, 4-inches) and Paris (88-feet, 3 3/4-inches).

Morris won the javelin in 145-feet, 2-inches, followed by Hess (127-feet, 5 3/4-inches) and Canton's Steven Liu (125-feet, 8 3/4-inches).

On the girls' side, Sayre's Ali Peet won the 100 in 12.9, followed by Canton's Brooke Ward (13.1) and NEB's Kiah Russell (13.9).

Ward won the 200 in 28.7, with teammates Jewel VanRyn (30.6) and Lizzy Tymeson (31.0) in second and third.

Ward also took the 400 in 1:07.2, followed by Peet (1:07.9) and Canton's Emalee Landis (1:08.2).

NEB's Lydia Werner won the 800 in 2:35.5, followed by Sayre's Sydney Beeman (2:40.4) and NEB's Karli Moyer (2:41.7).

Moyer won the 1600 in 5:47.1, with Beeman (5:51.6) second and Canton's Rachel Sparling (6:02.4) third.

Beeman won the 3200 in 12:16.5, followed by Tamara Hess (12:26.4) and Canton's Alexa Landis (13:02).

Sayre's Allison Hickey won the 100 hurdles in 17.7, followed by Canton's Emalie Marnati (20.0) and Russell (23.7).

Marnati won the 300 hurdles in 55.8.

Canton won the 4x100 relay in 56.8, NEB won the 4x400 relay in 4:44, and Canton took the 4x800 relay in 11:30.3.

Sayre's Madison Harding won the pole vault in 6-feet, 6-inches, followed by teammate Mackenzie Wilkerson (6-feet).

Harding won the high jump in 4-feet, 8-inches, while teammate Jenifer Shaffer (4-feet) was second.

Werner won the long jump in 16-feet, 10-inches, followed by Sayre's Andi Noldy (13-feet, 11 1/2-inches) and Canton's Olivia Bardo (13-feet, 5-inches).

Werner also won the triple jump in 34-feet, 4-inches, followed by Noldy (27-feet, 11-inches) and Bardo (25-feet).

Canton's Katie Henson won the shot put in 31-feet, 8 1/2-inches, with NEB's Erika Vough (28-feet, 10 3/4-inches) second and Sayre's Molly Ball (25-feet, 7-inches) third.

Vough won the discus in 89-feet, 9-inches, followed by Ball (82-feet, 6 1/4-inches) and Henson (75-feet, 3 1/2-inches).

Ball won the javelin in 81-feet, 4-inches, while Henson (77-feet, 2-inches) and Vough (74-feet, 3-inches) were second and third.

BOYS: Athens 106, Towanda 44

GIRLS: Athens 95, Towanda 53

The Wildcats picked up NTL track and field wins over the Knights Tuesday.

In the girls' 100, Athens' Breana Gambrell won in 12.97, followed by Towanda's Reigan Hill (14.16) and Athens' Alectra Cannavino (14.64).

Gambrell won the 200 in 26.82, with Towanda's Ally Tama (28.30) second and Athens' Rachel Hutchison (28.57) third.

Hutchison won the 400 in 1:01.41, followed by Tama (1:02.89) and Towanda's Shelby Smith (1:14.66).

Athens' Shanel Baglini won the 800 in 2:34.31, followed by teammate Suzanna Searles (2:46.85) and Towanda's Genesis Vazquez (2:48.26).

Athens' Emily Madigan won the 1600 in 5:58.76, followed by Vazquez (6:26.39) and Toawnda's Cheyanne Brown (6:33.25).

Madigan also won the 3200 in 12:37.97, followed by Smith (14:19.31) and Athens' Emily Arnold (14:43.27).

Wildcat Jocelyn Burns won the 100 hurdles in 17.09, followed by teammates Ariana Gambrell (17.25) and Cassie McDonald (17.28).

McDonald won the 300 hurdles in 50.94, followed by Ariana Gambrell (52.86) and Wildcat Abigail Thoman (55.56).

Towanda's 4x100 relay team of Hill, Elaina Johnson, Becky Kerin and Lauren Risch won in 57.20 while Athens' 4x400 relay of Baglini, Burns, Hutchison and McDonald won in 4:34.89.

The Towanda 4x800 relay of Brown, Ezoza Ismailova, Cynthia Kerrick and Smith won in 11:39.10.

McDonald won the high jump in 4-feet, 6-inches, with Kerrick (4-feet) second.

Tama won the pole vault in 9-feet, 6-inches, followed by Michaela Babcock in 6-feet, 6-inches.

Breana Gambrell won the long jump in 18-feet, 2 3/4-inches, followed by teammates Baglini (14-feet, 8 1/4-inches) and Ariana Gambrell (14-feet, 4 1/2-inches).

Breana Gambrell won the triple jump in 34-feet, 8-inches, with Risch (31-feet, 6-inches) second and Towanda's Marin Bovier (27-feet, 3 1/4-inches) third.

Towanda's Jessica Tice won the shot put in 32-feet, 1-inch, followed by Athens' Katherine Shenot (31-feet, 9-inches) and Towanda's Hannah Palfreyman (27-feet, 11-inches).

Searles won the discus in 90-feet, 7-inches, followed by Shenot (78-feet, 11-inches) and Tice (77-feet, 10-inches).

Towanda's Sarah Dawsey won the javelin in 105-feet, 9-inches, with Athens' Morgan Westbrook (84-feet) second and Towanda's Kristen Leljedal (83-feet, 6-inches) third.

On the boys', side Athens' Kalen Keathley won the 100 in 11.96, followed by Towanda's Larry Nichols (12.32) and Athens' Payton Lewis (12.42).

Towanda's Griffen Sites won the 200 in 24.58, followed by Athens' Ben Vosburg (24.88) and Towanda's Landon Brown (25.24).

Sites also won the 400 in 52.57, with Vosburg (53.65) and Athens' Gabe Herbst (57.28) second and third.

Herbst won the 800 in 2:19.83, with Towanda's Stephen Benditt (2:19.84) second and Athens' Ethan Lane (2:20.75) third.

Benditt won the 1600 in 5:03.08, followed by Athens' Kevin Singhel (5:15.27) and Camden Allen (5:15.45).

Herbst won the 3200 in 11:20.59, followed by teammate Nate Aquilio (11:22.75) and Benditt (11:31.05).

Athens' Matt Bryan led a Wildcat sweep in the 110 hurdles at 17.89. He was followed by Braden Priester (18.75) and Sean Waltman (20.23).

Towanda's Todd Koss won the 300 hurdles in 45.34, followed by Bryan (46.95) and Priester (49.21).

Athens' 4x100 relay of Brandon Hunsinger, Lewis, Austin Lister and Keathley won in 46.54, and their 4x400 relay team of Priester, Dylan Wolf, Brayden Murrelle and Lane won in 4:10.19.

The Wildcat 4x800 relay team of Singhel, Aquilio, Camden Allen and Lane won in 9:35.84.

Wildcat Joe Moyer won the high jump in 5-feet, 10-inches, followed by teammate Jon Dailey (5-feet, 4-inches) and Towanda's Martin Lauber (4-feet, 10-inches).

Todd Koss won the pole vault in 10-feet, 6-inches, followed by teammates Ben Ackley (9-feet, 6-inches) and Zach Sims (8-feet, 6-inches).

Bryan won the long jump in 17-feet, 10 1/2-inches, followed by teammates Adam Dieg (17-feet, 8 1/2-inches) and Lister (17-feet, 6 1/2-inches).

Dieg won the triple jump in 35-feet, 3 1/2-inches, followed by Lister (35-feet) and Roberto Carnrike (29-feet, 2 1/2-inches).

Moyer won the shot put in 39-feet, 8-inches, with Towanda's Ben Jenkins (36-feet, 4 1/4-inches) second and Athens' Jared Wayman (35-feet, 2 1/4-inches) in third.

Athens' Gabe Sporn won the discus in 110-feet, 4-inches, followed by Towanda's Joe Koss (109-feet, 9-inches) and Athens' Jordan Alliger (107-feet, 11-inches).

Moyer won the javelin in 157-feet, 5-inches, followed by Bryan (153-feet, 7-inches) and Athens' Erik Karlsson (116-feet, 1-inch).